Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2013

His way

Όταν είσαι ουδέτερος τέτοια παιχνίδια τα απολαμβάνεις. Γκολ, ανατροπές, δοκάρια, πέναλτι, διαμαρτυρίες συνιστούν τα υλικά για ένα ματς «ροκ», όπως χαρακτηρίζεται από τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους.

Καλά καταλάβατε, το χθεσινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τη Μακάμπι τα είχε όλα. Βέβαια χρειάστηκε και η βοήθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης για να γίνει αυτός ο μικρός χαμός στο χθεσινό παιχνίδι.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.  Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά φέτος είχε και τον κόσμο
στο πλευρό μετά τη διαγραφή της νέας τιμωρίας της Ουέφα. Πρώτη φορά και παραλίγο να έχουμε ομαδικά καρδιακά επεισόδια στην Τούμπα μετά το πρώτο εφιαλτικό 20λεπτο.

Τείνει να γίνει συνήθειο στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να μένει πίσω στο σκορ στα Ευρωπαϊκά της παιχνίδια. Ακόμα και στα προκριματικά παιχνίδια με τη Μέταλιστ και τη Σάλκε δεν κατάφερε να προηγηθεί.

Κι αν στο πρώτο γκολ λες εντάξει το λάθος του Κκατσουράνη είναι μέσα στο παιχνίδι, το δεύτερο γκολ που δέχεται ο ΠΑΟΚ είναι φθηνό. Ενώ είναι στην επίθεση και γίνεται πέναλτι που δε δίνεται, οι παίκτες αντί να γυρίσουν στην άμυνα διαμαρτύρονται εντόνως στο διαιτητή. Μαζί τους και ο σχολιαστής του αγώνα.

Κάπως έτσι ούτε που πρέπει να κατάλαβαν πώς η ομάδα τους έφαγε το δεύτερο γκολ. Κάπου εκεί η εξέδρα άρχισε να μουρμουράει, ο σχολιαστή το ίδιο ενώ οι γνωστοί πλακατζήδες του διαδικτύου είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους, με περιπαικτικά σχόλια (όπως γίνεται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις).

Αυτό ήταν. Ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, η αλήθεια είναι ότι χειρότερα δεν γινόταν να πάει, έπαιξε με τη μπάλα κάτω δημιούργησε ευκαιρίες και μείωσε με τον Βίτορ, στο 35’ και 4 λεπτά αργότερα ο Νίνης ισοφαρίζει με κεφαλιά.

Πριν και μετά την ισοφάριση του Νίνη ο Στοχ κατάφερε να αστοχήσει σε δύο πέναλτι (το έχει ξανακάνει ο Σουάρεζ ως παίκτης του Άγιαξ με αντίπαλο την Τιμισοάρα). Τα πράγματα επανήλθαν σε μια ισοροπία και το μόνο που έμενε στον ΠΑΟΚ ήταν να παραμείνει σοβαρός και να γυρίσει τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κατάφερε με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Ο «Σάλπι» αναδεικνύεται και στην εθνική ομάδα αλλά και στον ΠΑΟΚ ως τον απόλυτο clutch player (ο παίκτης που στα κρίσιμα σημεία είναι αυτός που παίρνει την προσπάθεια).

3-2 τελικό αποτέλεσμα η καρδιά επέστρεψε στη θέση της, ο ΠΑΟΚ σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου του και η Ελλάδα βρίσκεται πλέον στη 12η θέση της Ουέφα. Όλα καλά (;).