Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2013

Πώς να εμπιστευθείς κάτι που κυλάει??

Τελικά η μπάλα παίζει πολύ περίεργα παιχνίδια. Γι’ αυτό και δεν πρέπει να την εμπιστεύεσαι. Ο Τάκης αναφέρει ότι ένας λόγος παραπάνω είναι ότι η μπάλα είναι γένους θηλυκού. Προσπερνώντας τις φαλλοκρατικές αντιλήψεις επαναφέρουμε τις απορίες.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με την Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα καταπληκτικό γκολ του Βάις το γκολ του Καβάνι αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δε βγαίνει ποτέ στο γήπεδο τρώει 3 γκολ βγαλμένα από το ρίπλεϊ και χάνει με 4-1.

Στις Βρυξέλλες δεν ήταν καλός. Δέχτηκε αρκετές φάσεις από την Άντερλεχτ αλλά ο τερματοφύλακας Ρομπέρτο σε συνδυασμό με το προσωπικό κρεσέντο του Κώστα Μήτρογλου του δίνουν μια μεγάλη νίκη με 3-0.

Χθες στο Ντα Λουζ, ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε για να νικήσει, όπως άλλωστε είχε δηλώσει και ο προπονητής του. Θα το είχε καταφέρει αν δεν έκανε ένα προσωπικό λάθος ο Ρομπέρτο (ειρωνεία), αφού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν καλύτερος. Όχι ο Ρομπέρτο ο Ολυμπιακός.

Ο Μίτσελ αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τον Σαβιόλα, (αν έχανε ποιος ξέρει τι θα άκουγε) και να βάλει βασικούς του Τσόρι και Σαλίνο. Ο πρώτος έβαλε το γκολ ανοίγοντας το σκορ, πλασάροντας υποδειγματικά τον τερματοφύλακα της Μπενφίκα, ενώ  ο δεύτερος ήταν αρκετά καλός (αν αναλογιστεί κανείς τι άποψη έχουν για αυτόν οι φίλοι του Ολυμπιακού).

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ φυσιολογικά. Φυσιολογικά λοιπόν θα έπρεπε να πιεστεί κιόλας και να δεχτεί φάσεις από τους «Πορτογάλους» που θα προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν. Ε, κάτι τέτοιο δεν έγινε λοιπόν, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον στα πρώτα 25 λεπτά οι παίκτες θα έπρεπε να φορέσουν σκουφάκι και μαγιό για να καταφέρουν να ανταποκριθούν. Καλό ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε, κάτι που ήταν λογικό, ενώ ο Ολυμπιακός μπορεί να καταριέται την τύχη του στη μεγάλη ευκαιρία του Μήτρογλου που θα είχε γίνει γκολ αν η μπάλα δεν κολλούσε στο λασπωμένο τερέν.

Κάπως έτσι  ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο με τέσσερις βαθμούς και μάλιστα έχοντας 2 παιχνίδια εκτός έδρας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Αντίστοιχα με μια καλή εμφάνιση και ισοπαλία στο «Καραϊσκάκης» από την πλευρά της Μπενφίκα και τότε όλα θα γυρίσουν τούμπα πάλι. Χρειάζεται και ψυχραιμία και προπαντός χαμηλούς τόνους.

Όπως φαίνεται πάντως ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει κατά μεγάλο ποσοστό τη συνέχεια στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Άντερλεχτ, είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και δε δείχνει ικανή να απειλήσει.