Σάββατο, 12 Μαΐου 2012

Δεν του άξιζε

Έφτασε στην… πηγή το ελληνικό μπάσκετ να έχει δύο εκπροσώπους στον τελικό της ευρωλίγκας αλλά δεν τα κατάφερε. Θα έχει και έναν τον Ολυμπιακό που χθες το βράδυ πέρασε σα σίφουνας τη Μπαρτσελόνα και ετοιμάζεται για μια ακόμα μεγάλη πρόκληση την Κυριακή με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ.
     Οι πράσινοι από την άλλη δεν τα κατάφεραν απέναντι στη "ρώσικη αρκούδα". Ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και με ένα πρώτο δεκάλεπτο που θύμισε κάτι από Βερολίνο κατάφεραν και έβαλαν δύσκολα στη ρώσικη ομάδα αποδεικνύοντας ότι όταν μιλάμε για ένα τόσο υψηλό επίπεδο, τα φαβορί και τα αουτσάιντερ είναι στα χαρτιά.
     Το βασικό σχέδιο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο περιορισμός του Αντρέι Κιριλένκο που είναι ένας από τους κύριους άξονες του παιχνιδιού της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας. Στην αρχή του αγώνα αυτό συνέβη και η άμυνα του Παναθηναϊκού έπαιρνε άριστα. Το ίδιο και η επίθεση που με 29 πόντους έδειχνε ότι μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα για τη νίκη.
     Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε η καταστροφή. Ο πρωταθλητής Ευρώπης βραχυκύκλωσε στην επίθεση από τα ψηλά κορμιά της ΤΣΣΚΑ και πέτυχε μόλις 5 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (34-32).  Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι κύλησε με τον Παναθηναϊκό να κρατάει κάποια διαφορά και τους Ρώσους να ακολουθούν μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο που ένα τρίποντο του τεράστιου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έστειλε τη διαφορά στο +4 (64-60) και τον Παναθηναϊκό με το ένα πόδι στον τελικό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο απανωτά διαιτητικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να προσπεράσει στο σκορ και πετύχει τελικά τη νίκη που της έδωσε και την πρόκριση για τον μεγάλου τελικό.
   Πραγματικά δεν άξιζε στον Παναθηναϊκό τέτοιος αποκλεισμός. Ούτε στο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που στα 36 του βάλθηκε να δείξει σε όλους για ποιο λόγο θεωρείται ένας από τους σπουδαιότερους Ευρωπαίους παίκτες.
      Όπως είδατε δε στάθηκα καθόλου στη διαιτησία. Το ίδιο έκανε και ο Ζελικό Ομπράντοβιτς στη συνέντευξη τύπου. Είναι μεγάλος προπονητής και ξέρεις πώς να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις. Αν ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη βοήθεια από τον πάγκο του (Σμιθ, Βουγιούκας, Καλάθης, Λόγκαν), αν ο Μπατίστ ήταν σε καλύτερη κατάσταση και δεν έκανε 2-3 αβίαστα λάθη, αν η μπάλα δεν κολλούσε στα χέρια του Διαμαντίδη στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε μια σπουδαία νίκη και θα έγραφε άλλη μια ολόχρυση σελίδα στην ήδη πλούσια ιστορία του. Το μεγάλο κρίμα και το γιατί είναι ότι ήταν και ψυχολογικά και σωματικά προετοιμασμένος για μια ακόμα υπέρβαση, σαν αυτή που έκανε πέρυσι όταν έριξε στο καναβάτσο, με μειονέκτημα έδρας κιόλας, την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα στο δρόμο προς το 6ο αστέρι του.

ΥΓ. Για τον Ολυμπιακό θα γράψουμε μετά τον μεγάλο τελικό. Μέχρι τότε καλή του επιτυχία
ΥΓ2 Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα και ξέρει πολύ καλά ότι πρέπει να γυρίσει το διακόπτη. Επιστροφή στους τελικούς του πρωταθλήματος που είναι άλλωστε ένας ακόμα στόχος.