Τετάρτη, 24 Αυγούστου 2011

ΣΚΕΤΗ ΑΠΟ(Ε)ΛΑΥΣΗ

Ο αγώνας μόλις έχει λήξει, ο ΑΠΟΕΛ είναι για δεύτερη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Champions League και το ΓΣΠ σηκώνεται κυριολεκτικά στο πόδι, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τρέχει προς την κερκίδα και τραγουδάει μαζί με τον πρόεδρο της ομάδας προς τους φίλους της ομάδας. Οι στιγμές είναι μοναδικές, ξεπερνούν τα όποια προβλήματα εμφανίστηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να στερήσουν από την κυπριακή ομάδα αυτό που με βάση την εικόνα του αγώνα δικαιούταν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει να ανατρέψει το 1-0 της Πολωνίας για να καταφέρει την πρόκριση. Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στις δύο εστίες ώσπου η ομάδα του Γιοβάνοβιτς άρχισε το σφυροκόπημα, αρκετές ευκαιρίες που έδειχναν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει. Ήρθε τελικά μετά από μια απίστευτη εκτέλεση κόρνερ του Μαντούκα (που έκανε φοβερό παιχνίδι) και τα διαδοχικά λάθη του Μαλέτσκι και του τερματοφύλακα Παρέικο στο οποίο και χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Στην συνέχεια μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου υπήρξαν και άλλες ευκαιρίες αλλά καμία κλασική.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όλα πήγαν ιδανικά καθώς στο 54’ ο Αΐλτον με κοντινή προβολή έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και παράλληλα την πρόκριση. Όταν ξαφνικά στο 71’ με τον Χιώτη μέχρι εκείνη τη στιγμή να είναι απλός θεατής η Wisla μείωσε σε 2-1 με το Βιλκ και έγειρε την πλάστιγγα της πρόκρισης προς το μέρος της. Παρόλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά ούτε και πανικοβλήθηκε επιχειρώντας με ανορθόδοξους τρόπους να φτάσει στο γκολ – πρόκριση. Ίσα ίσα δεν ξέφυγε από τον τρόπο παιχνιδιού του και προσπαθούσε με σουτ και πλαγιοκοπήσεις να πετύχει κάποιο γκολ. Γκολ που ήρθε στο 87’ με τον Αΐλτον και πάλι ύστερα από ωραία προσπάθεια του Νεκτάριου Αλεξάνδρου από τα αριστερά.

Τα κατέφερε τελικά, ο Γιοβάνοβιτς και η ομάδα του να κάνουν τους οπαδούς τους να παραμιλάνε πάλι και έδωσαν ένα μεγάλο μάθημα στις ελληνικές ομάδες για το πώς όταν έχεις οργάνωση και αγάπη για αυτό που κάνεις ακόμα και χωρίς πολλά λεφτά (πολλοί παίχτες άλλωστε που έπαιξαν χτες έφυγαν ως αποτυχημένοι ή παλτά από τη χώρα μας) μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα. Αυτοί που έφυγαν ως αποτυχημένοι από το φοβερό μας πρωτάθλημα παρέδωσαν μαθήματα, απλά μαθήματα ποδοσφαίρου, χωρίς να σηκώσουν τη μπάλα από το έδαφος ούτε μια φορά, χωρίς ίχνος βεντετισμού, χωρίς να φοβηθούν να παίξουν μπάλα ακόμα κι όταν η Wisla μείωσε, χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος μπαίνουν στην κληρωτίδα της Πέμπτης γνωρίζοντας ότι ίσως είναι για πολλούς επιθυμητός αντίπαλος αλλά αποφασισμένοι να δείξουν στην Ευρώπη ποιοι πραγματικά είναι.

Παρασκευή, 12 Αυγούστου 2011

Αρχίζει το κορυφαίο...

Αρχίζει το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της αγγλικής Premier League. Μετά τα τελευταία γεγονότα που συνέβησαν σε πολλές πόλεις της Αγγλίας το παιχνίδι της Τότεναμ με την Έβερτον αναβλήθηκε. Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Εξίσωση με δύο αγνώστους

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι η κλήρωση του νέου πρωταθλήματος για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012. Για να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα πατήστε εδώ

Τετάρτη, 3 Αυγούστου 2011

Ποδοσφαιρική τραγωδία σε 4 πράξεις

Πείτε μου πως γίνεται, μια ομάδα να γυρνάει ένα παιχνίδι στο 50΄ να γυρνάει και την ψυχολογία (η αμέσως επόμενη φάση με το Νίνη είναι χαρακτηριστική) και παρόλα αυτά να καταφέρνει (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να διασύρεται μέσα στην έδρα της τρώγοντας τρία γκολ σε διάστημα είκοσι λεπτών. Αυτό ακριβώς το πράγμα έκανε ο Παναθηναϊκός χτες γνωρίζοντας το διασυρμό αλλά και τον οδυνηρό αποκλεισμό από το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Οντένσε.
  Η δανέζικη ομάδα δεν έδειξε τίποτα μέσα στο γήπεδο παρά μόνο τις τρομερές αγωνιστικές αδυναμίες που έχει η ομάδα του Φερέιρα την οποία και ξεγύμνωσε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο. Τραγικά αμυντικά λάθη και στα τέσσερα γκολ αλλά μια ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος με τον… Κλέυτον να παίζει σε θέση σέντερ φορ ενώ Πετρόπουλος και Τοτσέ ήταν στον πάγκο.
  Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και είδε τους Δανούς να προηγούνται στο 12’ μετά από συνεχόμενα λάθη των Μπουμσονγκ (που δεν έδιωξε σωστά) και Τζόρβα (που δε βγήκε ποτέ για να διώξει τη μπάλα) αλλά κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει πριν τελειώσει το ημίχρονο με ωραία κεφαλιά του Γάλλου αμυντικού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη. Στον δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Νίνη με το ξεκίνημα, στο 50΄ λεπτό μπαίνει μπροστά στο σκορ μετά από το παρθενικό γκολ του Τοτσέ και αμέσως μετά έχει δοκάρι με το Νίνη. Ύστερα το απόλυτο χάος, ανίκανος ο Παναθηναϊκός να δημιουργήσει την ελάχιστη ευκαιρία οι Δανοί αναθάρρησαν και μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Ουτάκα που εξέθεσε δις το Σπυρόπουλο ισοφάρισαν σε 2-2. Τα επόμενα δύο γκολ ήταν δώρα του Βύντρα και του Σαριέγκι και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το γκολ του Πετρόπουλου ελάχιστη σημασία είχε για την εξέλιξη.
   Ο Παναθηναϊκός έχασε από τα χέρια του μία πρόκριση που μετά το 1-1 της Δανίας φαινόταν σχεδόν σίγουρη αλλά εκτός από αυτό χάνει περίπου 2 εκατομμύρια ευρώ από τον προϋπολογισμό του αλλά το χειρότερο είναι ότι χάνει σε λάμψη ότι έχτιζε τόσα χρόνια με τόσες νίκες στα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Ο κόσμος που παρευρέθηκε χτες στο ΟΑΚΑ (μαζί με το Τζιμπρίλ Σισέ) πρέπει να δει τρομερά πράγματα από την ομάδα για να πειστεί να ξαναπάει στο γήπεδο. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το διοικητικό και οικονομικό αδιέξοδο οδηγούν το τριφύλλι σε έναν κύκλο εσωστρέφειας που κανείς δεν ξέρει που θα τον οδηγήσει.