Τετάρτη, 3 Αυγούστου 2011

Ποδοσφαιρική τραγωδία σε 4 πράξεις

Πείτε μου πως γίνεται, μια ομάδα να γυρνάει ένα παιχνίδι στο 50΄ να γυρνάει και την ψυχολογία (η αμέσως επόμενη φάση με το Νίνη είναι χαρακτηριστική) και παρόλα αυτά να καταφέρνει (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να διασύρεται μέσα στην έδρα της τρώγοντας τρία γκολ σε διάστημα είκοσι λεπτών. Αυτό ακριβώς το πράγμα έκανε ο Παναθηναϊκός χτες γνωρίζοντας το διασυρμό αλλά και τον οδυνηρό αποκλεισμό από το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Οντένσε.
  Η δανέζικη ομάδα δεν έδειξε τίποτα μέσα στο γήπεδο παρά μόνο τις τρομερές αγωνιστικές αδυναμίες που έχει η ομάδα του Φερέιρα την οποία και ξεγύμνωσε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο. Τραγικά αμυντικά λάθη και στα τέσσερα γκολ αλλά μια ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος με τον… Κλέυτον να παίζει σε θέση σέντερ φορ ενώ Πετρόπουλος και Τοτσέ ήταν στον πάγκο.
  Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και είδε τους Δανούς να προηγούνται στο 12’ μετά από συνεχόμενα λάθη των Μπουμσονγκ (που δεν έδιωξε σωστά) και Τζόρβα (που δε βγήκε ποτέ για να διώξει τη μπάλα) αλλά κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει πριν τελειώσει το ημίχρονο με ωραία κεφαλιά του Γάλλου αμυντικού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη. Στον δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Νίνη με το ξεκίνημα, στο 50΄ λεπτό μπαίνει μπροστά στο σκορ μετά από το παρθενικό γκολ του Τοτσέ και αμέσως μετά έχει δοκάρι με το Νίνη. Ύστερα το απόλυτο χάος, ανίκανος ο Παναθηναϊκός να δημιουργήσει την ελάχιστη ευκαιρία οι Δανοί αναθάρρησαν και μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Ουτάκα που εξέθεσε δις το Σπυρόπουλο ισοφάρισαν σε 2-2. Τα επόμενα δύο γκολ ήταν δώρα του Βύντρα και του Σαριέγκι και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το γκολ του Πετρόπουλου ελάχιστη σημασία είχε για την εξέλιξη.
   Ο Παναθηναϊκός έχασε από τα χέρια του μία πρόκριση που μετά το 1-1 της Δανίας φαινόταν σχεδόν σίγουρη αλλά εκτός από αυτό χάνει περίπου 2 εκατομμύρια ευρώ από τον προϋπολογισμό του αλλά το χειρότερο είναι ότι χάνει σε λάμψη ότι έχτιζε τόσα χρόνια με τόσες νίκες στα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Ο κόσμος που παρευρέθηκε χτες στο ΟΑΚΑ (μαζί με το Τζιμπρίλ Σισέ) πρέπει να δει τρομερά πράγματα από την ομάδα για να πειστεί να ξαναπάει στο γήπεδο. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το διοικητικό και οικονομικό αδιέξοδο οδηγούν το τριφύλλι σε έναν κύκλο εσωστρέφειας που κανείς δεν ξέρει που θα τον οδηγήσει.